Uncategorized

Cryptolocker Virüsü

Her kurumun tehdit altında olduğu bir dönemdeyiz. Hackerlerin iştah kabartan bir hevesle sürekli geliştirmeye çalıştığı ve her yeni dönemde biraz daha becerilerinin arttırıldığı yeni dönem virüslerimiz artık recovery ile bile kurtarılamaz hale geldi.

İlk deneyimimizi netsis sonra vega ve zirve ile tecrübelerimizi arttırdık. İyi bir sistem uzmanı iseniz ve bu işi seviyorsanız ve zamanında buna benzer kodlarda yazmışsanız işin arkasındaki zekaya ister istemez şapka çıkarıyorsunuz. Hackerlerin bazen bir maille yada bilgisayarınızın rdp portu sayasinde bir şekilde bilgisayarınıza sızıp sizin için önemli olan dosyaları şifrelemesi ile sonuçlanan ve hemen hemen her köşeye sisteminizi hangi koşullarla geri alabileceğinizi beyan eden txt mektubu ile karşılaşırsınız. İlk önce webdep destekli bir tarayıcı yülemenizi ardından bitcoin yöntemi ile sizden ödeme yapmanızı beklerler ama siz ödeme yaptığınızda da çoğu zaman dosyalarınıza kavuşmanız hayal olur. En azından ben hiç görmedim.

Peki ne yapmalıyım diye soracak olursanız sistem uzmanı destekli bir bulut hesabınızın olmasında fayda var. İşletmeniz de kuracağınız her türlü önlem malesef yeterli olmayabiliyor. Başınıza böyle bir durum gelmiş ise de harddiske acemi bir kullanıcıya sakın teslim etmeyin. Eğer işin erbabı olmayan bir kişi tarafından müdehale olursa zaten düşük olan kurtarma oranınız en az %50 daha düşer buda işlerinizi biraz daha çıkmaza sokar.

Şayet bilgileriniz kurtulmuşsa datalarınızdan emin olana kadar sakın virüs girmiş harddiskinize dokunmayın. Eski harddiskinize de derin format atmadan sakın sistem kurmayın.

“$ s” hakkında bir düşünce

  1. Jarod dedi ki:

    teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir