Uncategorized

Lazer Yazıcılar Hakkında Merak Edilenler.

Merhaba Green Çözüm ailesi. Bu yazım da Lazer yazıcı hakkında bilinmesi gereken ve müşterilerimizden sürekli olarak duyduğumuz soruları burada dile getirmek istedim. Yine de aklınıza takılan bir soru olursa buradan cevaplamaya çalışacağız.

v2 75046 medium - Lazer Yazıcılar Hakkında Merak Edilenler.

Soru 1 : Yazıcılarda dolum toner kullanılması problem yaratır mı:

Cevap: Elbette hiçbir orjinal tonerin yerini hiçbirşey tutmaz ama günümüz maliyet hesaplamaları açısından cihazlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yani kimi makinelerde toner ister muadil olmuş ister dolum olmuş çok etki yapmaz . Ama kimi özel makinelerde özellikle profosyönel olan makinelerde ne dolum ne de muadil tafsiye etmiyoruz. Mesela hp nin klasik tonerlerinden 12A 78A yada Samsung marka 101 s yada 104 tonerleri defalarca doldurturup kullanabilirsiniz.

Soru 2: Yazıcımız da maliyetleri düşürebilmek için neler yapabilirim ?

Cevap: Yazıcınızı almadan önce bir bilene muhakkak sorun bu konuda Green Çözüm olarak ücretsiz danışmanlık vermekteyiz. Çünki deneyimlerimizi müşterilermizle paylaşıyoruz. Bir yazıcı yı alırken dikket etmemiz gereken bazı hususlar ise şöyle. Baskı kapasitenize kağıt kullanımınıza göre değişkenlik gösterir. Mesela arkalı önlü baskı alacaksanız yazıcınızda dubleks özellik olmasına dikkar edin dubleks özellikli yazıcı arkalı önlü baskı yapabilen anlamına gelip sizi hem zamandan hem kağıttan kâra geçirecektir . Eğer sık sık telefonunuzdan baskı almanız gerekiyorsa air özelliğinin olmasına dikkat edin. Her yazıcı alırken özellikle şu dönemde chip dolum ve toner masraflarını çok yükseltmektedir. Yazıcı alırken özellikle makine chipsiz hale gelebiliyormu yada chip maliyeti düşükmü bunları gözönünde bulundurun. Özellikle son zamanalar da piyasaya sürülen çoğu yazıcı doldurulmamak ve tamir edilmemek üzerine tasarlanmış kullan at yazıcılardır.

Baskı alırken dikkat etmeniz konu ise her toner de size bir kapasite verilir. Örneğin 1500 sayfa yada 5000 sayfa kapasiteli toner diyerek satın alırsınız. Bu adet size verilirken bir A4 kağıdın üzerindeki %4 doluluk oranına göre verilir. Örnek verecek olursak Büyük bir resim bastıracak olursanız bu %80 oranında cihazınız fazla toner kullanıcak tek sayfada 20 sayfa yazmış kadar toner kullanacaktır.

Dolum yaptırıyorsanız şayet makinenizin içinde çok siyah toner görmeye başlamışsanız ya toneri yenisi ile değiştirin ve bu dolumlarda sık sık bunla karşılaşıyorsanız dolumcunuzu değiştirmeniz tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir