Uncategorized

Mürekkepli Yazıcı Püf Noktaları

Merhaba

Bu yazımızda da mürekkepli yazıcılar nasıl kullanılır nelere dikkat etmemiz gerekir biraz da bunlardan bahsedelim.

Başta belirtmem gereken konu hiç bir teknisyen mürekkep püskürtmeli yazıcı tamiratını çok sevmez ve elinden geldiğince uzak durmaya çalışır. İlk sebebi maliyetinden dolayı ikinci nedeni ise biraz rasyonel bir yazıdır ve her yazıcının hemen hemen kendine özgü problemleri hatta saçma arızaları vardır. Çoğu zaman tamir etseniz bile kısa vadede tekrar bozulmaya meğilli cihazlardır. Öreniğin iki aynı yazıcı biri kartuşu kabul ederken diğeri kabul etmeyebilir. Bu sadece bir örnek.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar sıcaklık ve basınç kullanarak yazar. Mantıkları genellikle aynı sadece dizayn olarak farklıdır. Hatta günümüzde çoğu yazıcıya tank sistemi takılıyor ve bu ciddi bir sektör haline geldi.

Gelelim dikkat edilmesi gerekenlere.

1- Genellikle mantık olarak ben zaten ayda yılda bir yazdırırım bu mürekkepli yazıcı benim işimi görür diyerekten yola çıkarsanız size baş belası olacak bir cihaz almış durumdasınız. Mürekkep püskürtmeli yazıcıları düzenli olarak kullanmayacaksanız sakın almayın çünki mürekkep püskürtmeli yazıcılar marka ve modeli ne olursa olsun belli bir müddet kullanılmadığı zaman kartuşlar yada kafaları muhakkak kuruyacaktır.

2- İşinize sadece mürekkepli yazıcılar geliyorsa elinizden geldiği kadar orjinal mürekkep kullanmaya gayret edin şayet maliyetler sizi çok zorluyorsa piyasada referans olabilecek satıcılardan almaya gayret gösterin. En iyi mürekkep orjnal kullanımıza göre %50 kartuş yada yazıcı kafasının ömrünü azaltacaktır.

3- Kartuş yada kafa arızasında garantisi olmayan kartuş yada kafa sakın almayın. Canon grubunda sonradan besleme tankı eklenen cihazlarda mecbur kartuşların delinmesi gerekir ve bu kartuş ve cihazınızı garanti dışı bırakır bilginiz olsun.

4-Genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcıların arızaları basit olur. Örneğin kağıt alamaması nın nedeni yazıcının içine bir kalem kaçması olabilir. Ufak bir gözlem sizi masraftan kurtarabilir.

5- Yazıcınızı servise getirmeden önce muhakkak bir google amcaya danışın muhakka bir başına gelen vardır.

Şimdiki yazımız bu kadar. Aklınıza takılan bir sorununuz olursa buradan muhakkak cevaplanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir