Uncategorized

Teknolojinin Günümüzdeki Önemi….

Özellikle şu son dönemlerde tüm dünyanın altını üstüne getiren covit-19 virüsü nedeni ile tüm dünya farklı bir duruma düştü. Belkide insanlık tarihin de de yıllarca sonra anlatılacak bir durumun içinde bulduk kendimizi. Özellikle biz Türk toplumunu bu Covit-19 çok sevdi. Biz toplum olarak dokunmayı yaklaşmayı öpüşmeyi ve sarılmayı seven bir toplumuz. Ama şimdi içinde bulunduğumuz zamanda artık metre kuralı var. Çocuğumuzdan anne ve babamızdan kaçar hale geldik. Ama bu dönemde de gördük ki. Teknoloji kimi yerde çok büyük düşmanımızken kullanmasını iyi bilirseniz ülke ve toplum olarak çoğu şeyi başarabilirsiniz. Özellikle Çin bu noktada wee chat la bu işi en yüksek noktasına çıkardı. Örnekleyecek olursanız. Çinliler bu uygulamayı hem ödeme de hem alışverişlerde kullnıyor. Wee Chat konum bilgileri ile de size ait tüm kayıtları tutabiliyor. Gerektiğin de de geriye dönük kimlerle görüşmüşsünüz kimlerle beraber seyahat etmişsiniz tüm kayıtları görebiliyor. Herhangi bir kontrol noktasından geçerken de şayet ateşiniz yüksek se sizinle birlikte tüm yakon çevereniz ve diyalok kurduğunuz kişilere mesaj gidiyor ve sistem sizi otomatik olarak izole ediyor. Buda tam kontrol anlamına geliyor. Eğer karantnayı bozarsanız polis tepenize binip cezanızı yazıyor.

Hemen hemen her ülkenin kendine ait bir sosyal paylaşım platformu ve wee chat yada whatsapp gibi uygulamaları var ve sistem dahlinde bu uygulamaları otariteler kendisine göre uyarlayabilyor. Peki biz bunu neden yapamıyoruz??

Bu arada wee Chat ne diye merak edenlere… Wee Chat çin hükümetinin geliştirilmesine destek verdiği hemen hemen whatsapp la aynı olan ama kullanımda tüm dataları hükümet yetkililerine erişim veren bir uygulama. Mesela wee chat renginiz yeşil se sokağa çıkabilirsiniz. Farklı renkler de ise izole karantina gibi renk değerleri var..

Peki biz bu nokta da neredeyiz? Malesef yazılım olarak herhangi bir nokta da değiliz. Çünkü ülkemizde argeye dair herhangi bir yatırım mevcut değil ve sanırım bunu görmeye benim de ömrüm yetmeyecek. Ha istenirse yapılır mı elbette yapılır hatta çok daha iyi de yapılır ama çoook ekmek yememiz gerekiyor. Herşey de olduğu gibi geç kalıyoruz. Zaman sistem zamanı beğensekte beğenmesek te otomasyon zamanı. Örnek iyi bir sanal gerçeklilk yazılımı oluşturularak bölge bölge metre metre nereye hangi ürün ekilmesi gerektiği dönümüne ne kadar ürün çıkacağı ve Türkiye nin neye ne kadar ihtiyacı olabileceği gibi bir sürü modeller örneklene bilir. Ama biz hemen hemen her sene toplum olarak yok bu sene patates pahalı yok seneye sarımsak pahalı bu derdimiz hiç bitmiyor. Ne tüketici ne üretici bu noktada hep mağdur.

Ülke olarak Sistem Ve Otomasyon Atılımı yapmamız gerekiyor. Hem de en hızlısından.. Çok acil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir