Uncategorized

Yeni Düzen Home Office.. Evden İş..

COVID-19, dünyadaki insanları ve ülkeleri etkilemeye devam ederken, her yerdeki ekipler uzaktan çalışmaya başlıyor. Bu haftanın başlarında , izmir konakta ki meslektaşımız Tolga Çağlayan a bir mail gönderdim ve ekibinin salgın sırasında evden çalışması için Microsoft Teams‘i kullanma deneyimini detaylandırdım. Nasıl kullanacağını ayrıntılı bir şekilde anlattım. Tolga nın ekibi birçok firmadan biridir. Burada Green Teknooji’daki Microsoft’ta, ekiplerimizi bu bölgedeki birçok organizasyon gibi olabildiğince evden çalışmaya teşvik ediyoruz. Ve bu eğilimin tüm dünyada devam etmesini bekliyoruz. Microsoft’ta birinci önceliğimiz çalışanların, müşterilerin, ortakların ve toplulukların sağlığı ve güvenliği. Takımları olabildiğince çok kişiye sunarak, ekipleri birbirleriyle çalışırken birbirleriyle bağlantılı tutarak halk sağlığı ve güvenliğini desteklemeyi amaçlıyoruz.

Tolga’nın mektubuna verdiğiniz yanıtları okuduğumuz gibi, zihinlerinizde iki büyük soru olduğu ortaya çıktı. İlk olarak, insanlar Tolga’nın referans aldığı ücretsiz Takım tekliflerine nasıl erişebilir? İkincisi, artan kullanım dönemlerinde hizmet kesintilerinden kaçınmak için planımız nedir? Aşağıda, her ikisine de ayrıntılı cevaplar bulacaksınız. Önümüzdeki birkaç gün içinde uzaktan çalışma ile ilgili daha fazla ipucu, güncelleme ve bilgi paylaşacağız. Bu yüzden sık sık kontrol edin. Destek verdiğimiz firmalarda Sorunsuz bir şekilde çalışmakta.

Takımları herkes için kullanılabilir hale getirme
Ekipler, Office 365’in bir parçasıdır . Kuruluşunuz Office 365 için lisanslıysa , zaten buna sahipsiniz. Ancak bu süre zarfında herkesin erişebildiğinden emin olmak istiyoruz. Takımları hemen almanın bazı basit yolları.

Bireyler

Teams’e başlamak istiyorsanız, hemen çalışmaya başlayabiliriz.

İş veya okul aracılığıyla bir e-posta adresiniz varsa, bu bağlantıyı kullanarak oturum açın . Sizi en kısa sürede Teams’e sokacağız.
Gmail veya Outlook gibi bir e-posta adresi kullanıyorsanız, bu bağlantıyı izleyerek Teams’in ücretsiz premium sürümüne kaydolabilirsiniz .
BT uzmanları

Yukarıdaki self servis bağlantıları bireyler için harika çalışıyor, ancak Teams’i merkezi olarak sunmak isteyen bir BT uzmanıysanız, işte yapmanız gerekenler.

Şu anda Ekipler için lisanslanmamış bir iş için çalışıyorsanız, altı ay boyunca ücretsiz bir Office 365 E1 teklifiyle karşılaşırız. Bugün başlamak için Microsoft iş ortağınızla veya satış temsilcinizle iletişim kurun. (Not: Aynı teklif Government Cloud’da mevcuttur, ancak GCC High ve Savunma Bakanlığı’nda yoktur.)
Eğitimde çalışıyorsanız ve Ekipler üzerinde öğretmenler, öğrenciler ve yöneticiler kurmak istiyorsanız Office 365 A1’i kullanın. Office 365’in bu ücretsiz sürümü tüm eğitim kurumları tarafından kullanılabilir. Bu bağlantıyı takip ederek kaydolun .
Takımları çalışır durumda tutmak
Siz ve ekibiniz bağlantıda kalmak ve işlerinizi yapmak için araçlarımıza güveniyorsunuz. Bu sorumluluğu ciddiye alıyoruz ve bunun gibi etkili etkinlikler sırasında hizmetlerin çalışır durumda kalmasını sağlamak için bir planımız var. İş sürekliliği planımız, hizmetin temel yönleri üzerinde üç tür etki öngörmektedir:

Sistemler : Çin’de son zamanlarda gördüğümüz dalgalanma gibi kullanımda ani bir artış olduğunda.
Konum : Deprem veya güçlü fırtına gibi konuma özgü beklenmeyen bir olay olduğunda.
İnsanlar : Puget Sound bölgesindeki COVID-19 salgını gibi, sistemi koruyan ekibi etkileyebilecek bir olay olduğunda.
Son zamanlarda, Çin’de bir kullanım artışı sırasında hizmet sürekliliğini test ettik. 31 Ocak’tan bu yana Teams toplantılarında, çağrılarında ve konferanslarında yüzde 500, mobil cihazlarda Teams kullanımında yüzde 200 artış gördük. Bu kullanım artışına rağmen, salgın boyunca hizmet akışkan olmuştur. Oldukça ulaşılabilir ve esnek bir hizmet sunma yaklaşımımız aşağıdaki konular üzerine odaklanmaktadır.

Aktif / Aktif tasarım : Microsoft 365’te , tüm hizmetlerin esnekliği artıran aktif / aktif bir tasarımda tasarlanmasını ve işletilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu, her zaman çalışan bir hizmetin kullanıcı isteklerine yanıt verebilecek birden çok vakası olduğu ve coğrafi olarak dağıtılmış veri merkezlerinde barındırıldığı anlamına gelir. Tüm kullanıcı trafiği Microsoft Ön Kapı hizmeti üzerinden gelir ve müşterilerimize etkiyi önlemek veya azaltmak için otomatik olarak hizmetin en iyi şekilde konumlandırılmış örneğine ve tüm hizmet başarısızlıklarına yönlendirilir.

Olay kapsamını azaltın : İlk etapta olaylardan kaçınmaya çalışıyoruz, ancak gerçekleştiklerinde, her bir hizmetin birden fazla örneğini birbirinden ayrılarak tüm olayların kapsamını sınırlamaya çalışıyoruz. Ayrıca, otomasyon yoluyla izleme konusunda sürekli olarak iyileştirmeler yaparak daha hızlı olay tespiti ve yanıtı sağlıyoruz.

Hata yalıtımı : Hizmetlerin etkin / etkin bir şekilde tasarlanması ve işletilmesi ve birindeki bir hatanın diğerini etkilemesini önlemek için birbirinden ayrılması gibi, hizmetin kod tabanı da hata yalıtımı adı verilen benzer bölümleme ilkeleri kullanılarak geliştirilir. Hata izolasyon önlemleri, kod tabanının içinde yapılan artımlı korumalardır. Bu önlemler, bir alandaki bir sorunun diğer operasyon alanlarına geçişini önlemeye yardımcı olur. Servis süreklilik planımızın tüm detayları ile birlikte bunu nasıl yaptığımız hakkında daha fazla bilgiyi bu belgede okuyabilirsiniz .

Uzaktan çalışmaya alışmak zor olabilir. Anlıyoruz ve size ve ekibinize bu zorlukla başa çıkmanıza yardımcı olacak araçları, ipuçlarını ve bilgileri sunmak için buradayız. Etkilenen okullar, hastaneler ve işletmelerin COVID-19 boyunca gösterdiği çeviklik ve yaratıcılıktan ilham alıyoruz ve bu zor dönemde her yerde kurumların bağlı ve üretken kalmasına yardımcı olmaya kararlıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir