İkinci El Cenneti

green Nisan 6, 2019 0 Comments

Merhaba Green Çözüm ailesi bu yazımızda hangi ikinci el ürünleri almalıyız yada almamalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz kısaca bu konulara değineceğiz.

Malumunuz kur daki artışla birlikte çok ucuz olan elektronik cihazlar bile artık bütçemizi zorlar hale geldi ve bununla paralel artık ikimci el piyasasını hareketlendirdi hatta çekmecelerimizde yada raflarımızda duran bozuk cihazlarımız ı dahi yaptırma faliyete geçirme derdine düştük.

Peki ikinci el cihaz alırken nelere dikkat etmeliyiz. Hiçbir şekilde cihazınızı test yapmadan satın aşmayın. Özellikle sahibinden.com gibi sitelerde online satışı olan sitelerden ikinci el alırken dikkat edilmesi gerekir. Her ne kadar iade hakkınız olması gösterilse de bazen karşıdaki kullanıcının kötü niyeti ile sizi zor duruma sokabilir. İkinci elde en iyi alma yöntemi yüz yüze test ederek almaktadır. Karşı tarafında cihazından bir şüphesi yoksa zaten sizinle buluşmaktan çekinmeyip cihazını size istediğiniz gibi test ettirecektir.

Özellikle telefon gibi bir cihaz alacaksanız ilk bakmanız gereken şey ime numarası ile edevlet imei kontrol etmeniz. Ayrıca cihazınız iphone ise İcloud çıkışı muhakak yapılmış olması lazım. Cihaz ne kadar temiz olursa olsun cihazınızı kullanamazsınız. Bilgisayarda dikkat etmeniz gereken konu ise sadece çalışıp çalışmadığı değil uzun soluklu ve bilgisayarı yoracak bir işlem yapmanız. Bu video izlemek olabilir yada mümkünse küçük bir oyun kurup oynamaktır. Cihaz zorlandığında size ısınması ve fanı ve ekran chipseti hakkında size fikir verecektir. Yazıcı alırken de sıfır olmadığı sürece sakın ola maliyetletini bilmeden mürekkepli yazıcı almayın. 50 tl ye alacağınız bir yazıcı nın size makiyeti 250-400 arasında bir masrafa yol açabilir. Lazer yazıcıda ise muhakkak ama muhakak bir bilgisayara bağlayıp. çıktı alın fotokopi ki ise fotokopisini test edin lazer yazıcının sesi ne kadar gürültüsüz se o kadar iyidir . Şimdilik aklıma gelen bunlar bir sorunuz olursa ekip olarak dilimiz bildiğimiz şeyleri paylaşmaktan zevk alırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir