Nasıl bir yazıcı almalıyım?

green Nisan 6, 2019 0 Comments
pagewide pro477dw 1 0 1024x920 - Nasıl bir yazıcı almalıyım?

Yeni bir işletme açıyorsanız yada evde kullanmak için kendinize yazıcı almak istiyorsanız bir alış veriş merkezine gittiğinizde yada alıveriş sitesinde gezerken yüzlerce yazıcı modeli arasından biraz kafanız karışabilir.

Yeni bir işletme açıyorsanız yada evde kullanmak için kendinize yazıcı almak istiyorsanız bir alış veriş merkezine gittiğinizde yada alıveriş sitesinde gezerken yüzlerce yazıcı modeli arasından biraz kafanız karışabilir.

Bu yazımızda ihtiyaçlarınız doğrultusunda nasıl bir yazıcı alabileceğinize az çok yardımcı olmaya çalışacağız.

Aslında bilmeniz gereken konu tüm yazıcı modelleri hemen hemen aynı mantıkla çalışır. Lazer bir yazıcı drum -toner- lazer – fırın – kağıt alma ünitesinden oluşur ve genelikle teknoloji hep aynıdır. İnkjet yazıcılar sa kartuş yada kafa ile çalışır kartuş sabitse kafa sökülüp takılabilirse kartuş denir. Nokta vuruşlu yazıcılarsa sabit bir milin üzerinde sağa sola doğru dikey hareket edip mıknatıs teknoloji ile üzerindeki iğneler ile darbe atarak yazı yazabilen bir teknolojidir.

Genellikle kullanıcılar ucuz yazıcılara yönelir ve bu ucuz yazıcılar uzun vade de daha fazla problem çıkartır ve sarf malzeme bittiğinde kullanıcıları normalin üstünde bir maliyet bekler. Size tavsiyem bir yazıcı alacaksanız muhakka bir bilene sormanız bir bileniniz yoksa da oturup araştırmanız.

Yazıcı almadan önce ilk önce günlük ne kadar yazı çıkartırsınız renkli çıktı lazım olurmu yada faks ve tarayıcı lazım olurmu artı bağlantı şekli nasıl olmalı.

Hemen hemen her yazıcı da model uzantlarında görmüşsünüzdür. mf1536 – scx-3405fw scx-4833mfd gibi aslında hemen hemen her yazıcı modelinde olan özellikler model isminde gizlidir.

Örnek verecek olursak yazıcı modelinde F harfini görüyorsanız fakslı modelidir. D harfini görürseniz dubleks yani araklı önlü yazma W harfi wireles yani kablouz özellikli. N harfi network Air print yazıcınız internet üzerinden çıktı alabili gibi.

İlk dikkat etmeniz konu maliyet hesabı. Çünki günümüzdeki yazıcıların hemen hemen hepsi chipli ve çoğuda kullan at tamir edilmemesi için tasarlanmış makinelerdir. Piyasade yedek parçası yoktur ve arıza yaptığı zaman tamirleri pek mümkün değildir. Bakım yapılamadıkları için de baskı kalitesi konusunda bihayli sıkıntı çekebilirsiniz. Mesela yoğun bir ortamda kullanacağınız yazıcının hızlı olmaması halinde yazıcınızın başında sıralar oluşabilir.

1- Alacağınız yazıcının piyasada yedek parçası rahatça buluna biliyor mu ? Bunun için alacağınız yazı modeli ile google de küçük bir araştırma yaparsanız size küçük bilgiler verebilir.

2- Yazıcınızın baskı ömrünü muhakkak öğrenin. Piyasa da satılan her yazıcının bir baskı ömrü vardır. Bu teknik dökümanlarında muhakak yazar. Kimi yazıcılar 50.000 sayfa iken kimi yazıcılar 300.000 sayfa ya kadar bakım kiti garantisi verebilmektedir. Buda şu anlama geliyor iki yazıcı arasında bazan iki kat fiyat farkı olabilir ama sarf malzeme ömrü olarak 6 kat daha uzun dayanabilir.

3- Alacağınız yazıcının orjinal ve muadil toner fiyatlarına muhakkak bakın zaten muadil toneri olan bir ürün muhakkak dolum yapılabiliyordur. Buda sizi maliyet açısından baya rahatlatır.

4- Ofisiniz de yada evinizde bağlantı şeklini nasıl yapacaksınız. Bu bazen gerçekten büyük sorunlara neden olabiliyor. Bir network ağınız varsa özellikle network lü yada wireless li yazıcı alın bu sizi bilgisayar yanında duran yazıcıdan kurtarmış olacaktır.

5- Bir diğer ip ucu ise ikinci el yazıcı piyasasıdır. Çünki ikinci el piyasasında değerli olan bir yazıcı gerçekten işinizi görecektir.

6- Ben zaten ayda yılda bir baskı alırım diyen kullanıcılara tavsiyem ise alacaksanız lazer yazıcı alın yada bir baskı merkezinde işinizi görün. Çünkü mürekkep li yazıcılar düzenli kullanılmaz sa kısa zamanda kafa kuruması gerçekleşecektir. Buda yazıcı parası kadar bir maliyet çıkaracaktır size. Yani yazıcı almamanız daha iyi.

Sizinde aklınıza takılan bir soru olursa bize buradan da sorularınızı iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir