Barkod sistemlerinde yeni bir soluk AKTİF BARKOD

Yaklaşık 23 yıldır bilişim sektörünün hemen hemen her alanında çalışmalarım oldu. Gücüm yettiğince hep en iyi ve en pratik çözümleri sunmaya çalıştım müşterilerime. 23 yıl içinde program satışlarına çok fazla girmedim hatta uzak durduğum bile söylenebilir.

Geçen haftalarda sevdiğim bir abimden program talebi geldi restoran da çalışacak ve senaryoların biraz farklı olduğu aidsyon sistemli işleyişin yoğun olduğu bir nokta. Yaklaşık kendi bilgisayarıma 9 ayrı program indirdim ve istenilen senaryo da hep takıldım. Firmalarla görüştüm çözüme yaklaşmaya çalıştım ama nafile. Bu işte tecrübesine güvendiğim bir dostumu aramaya karar verdim ,aradım durumu anlattım oda bana aradığım özelliklerin ve üstünün AktifBarkod sistemin de olduğunu anlattı ve şimdiye kadar kusursuz kurulumlar yaptığını ve sistemi kur eğitimini ver ve arkanı dön git. Tam aradığımı bulmuştum. Programı kurduk olası tüm senaryoları çalıltırdık hatta beklentinin üstüne de çıkıp olayı biraz daha abarttık. Eğitim noktasında ise 65 yaşlarında whatsapp uygulamasını kullanmakta zorlanan abimizi sistemin açılışını işleyişini ve hesap almayı masa açmayı hepsini gösterdik 3. tekrardan sonra abimiz bu işi kapmıştı ve ben biraz daha haz aldım bu işten.

Uzun vade de barkod adisyon ve otomasyon konusuna derinlemesine gireceğiz. Ama artık şunu söyleyebiliyorum. Artık İzmir de kusursuz bir şekilde çalışan tüm senaryoların rahatlıkla çalıştırılabildiği bir sistem var artık.

http://aktifbarkod.com/

Read More
yasin kayan Temmuz 17, 2019 0 Comments

İkinci El Cenneti

Merhaba Green Çözüm ailesi bu yazımızda hangi ikinci el ürünleri almalıyız yada almamalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz kısaca bu konulara değineceğiz.

Malumunuz kur daki artışla birlikte çok ucuz olan elektronik cihazlar bile artık bütçemizi zorlar hale geldi ve bununla paralel artık ikimci el piyasasını hareketlendirdi hatta çekmecelerimizde yada raflarımızda duran bozuk cihazlarımız ı dahi yaptırma faliyete geçirme derdine düştük.

Peki ikinci el cihaz alırken nelere dikkat etmeliyiz. Hiçbir şekilde cihazınızı test yapmadan satın aşmayın. Özellikle sahibinden.com gibi sitelerde online satışı olan sitelerden ikinci el alırken dikkat edilmesi gerekir. Her ne kadar iade hakkınız olması gösterilse de bazen karşıdaki kullanıcının kötü niyeti ile sizi zor duruma sokabilir. İkinci elde en iyi alma yöntemi yüz yüze test ederek almaktadır. Karşı tarafında cihazından bir şüphesi yoksa zaten sizinle buluşmaktan çekinmeyip cihazını size istediğiniz gibi test ettirecektir.

Özellikle telefon gibi bir cihaz alacaksanız ilk bakmanız gereken şey ime numarası ile edevlet imei kontrol etmeniz. Ayrıca cihazınız iphone ise İcloud çıkışı muhakak yapılmış olması lazım. Cihaz ne kadar temiz olursa olsun cihazınızı kullanamazsınız. Bilgisayarda dikkat etmeniz gereken konu ise sadece çalışıp çalışmadığı değil uzun soluklu ve bilgisayarı yoracak bir işlem yapmanız. Bu video izlemek olabilir yada mümkünse küçük bir oyun kurup oynamaktır. Cihaz zorlandığında size ısınması ve fanı ve ekran chipseti hakkında size fikir verecektir. Yazıcı alırken de sıfır olmadığı sürece sakın ola maliyetletini bilmeden mürekkepli yazıcı almayın. 50 tl ye alacağınız bir yazıcı nın size makiyeti 250-400 arasında bir masrafa yol açabilir. Lazer yazıcıda ise muhakkak ama muhakak bir bilgisayara bağlayıp. çıktı alın fotokopi ki ise fotokopisini test edin lazer yazıcının sesi ne kadar gürültüsüz se o kadar iyidir . Şimdilik aklıma gelen bunlar bir sorunuz olursa ekip olarak dilimiz bildiğimiz şeyleri paylaşmaktan zevk alırız.

Read More
green Nisan 6, 2019 0 Comments

Cryptolocker Virüsü

Her kurumun tehdit altında olduğu bir dönemdeyiz. Hackerlerin iştah kabartan bir hevesle sürekli geliştirmeye çalıştığı ve her yeni dönemde biraz daha becerilerinin arttırıldığı yeni dönem virüslerimiz artık recovery ile bile kurtarılamaz hale geldi.

İlk deneyimimizi netsis sonra vega ve zirve ile tecrübelerimizi arttırdık. İyi bir sistem uzmanı iseniz ve bu işi seviyorsanız ve zamanında buna benzer kodlarda yazmışsanız işin arkasındaki zekaya ister istemez şapka çıkarıyorsunuz. Hackerlerin bazen bir maille yada bilgisayarınızın rdp portu sayasinde bir şekilde bilgisayarınıza sızıp sizin için önemli olan dosyaları şifrelemesi ile sonuçlanan ve hemen hemen her köşeye sisteminizi hangi koşullarla geri alabileceğinizi beyan eden txt mektubu ile karşılaşırsınız. İlk önce webdep destekli bir tarayıcı yülemenizi ardından bitcoin yöntemi ile sizden ödeme yapmanızı beklerler ama siz ödeme yaptığınızda da çoğu zaman dosyalarınıza kavuşmanız hayal olur. En azından ben hiç görmedim.

Peki ne yapmalıyım diye soracak olursanız sistem uzmanı destekli bir bulut hesabınızın olmasında fayda var. İşletmeniz de kuracağınız her türlü önlem malesef yeterli olmayabiliyor. Başınıza böyle bir durum gelmiş ise de harddiske acemi bir kullanıcıya sakın teslim etmeyin. Eğer işin erbabı olmayan bir kişi tarafından müdehale olursa zaten düşük olan kurtarma oranınız en az %50 daha düşer buda işlerinizi biraz daha çıkmaza sokar.

Şayet bilgileriniz kurtulmuşsa datalarınızdan emin olana kadar sakın virüs girmiş harddiskinize dokunmayın. Eski harddiskinize de derin format atmadan sakın sistem kurmayın.

Read More
green Nisan 6, 2019 1 Comment

Seo Nedir Google de Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Aslında çoğumuz duymuştur internetten şu kadar satış yapmış. İşlerini bu kadar büyütmüş. İyi bir müşteri portföyü oluşturmuş gibi. Peki çoğumuzun duyduğu bu seo nedir?  Seo nun anlamı arama motoru optimizasyonudur. Yani sizin datalarınızı görsel ve metin olarak arama moturuna tanıtmaktır. Bu arama motoru optimizasyonu elbette herkez yapabilir çok ince noktaları olmasına rağmen bulunabilir olmanızı kendinizde sağlayabilirsiniz. Ama işin püf noktası biraz ustalık isteyen noktalardır. Örnek verecek olursak su satan bir firmasınız ve mahallenizde bulunabilir olmak istiyorsunuz. Şayet konuya hakim değilseniz maddi manevi bu işe sakın soyunmayın iyi bir yol haritası çizebilecek bir danışmanız varsa işiniz çok kolay. Mesela Konak akdeniz mahhallesi Su dendiği zaman yada o bölgede ki kişi iyi suyada damacana su gibi kendinizin yada seo uzmanınızın belirleyeceği sihirli kelime dediğimiz kelimeler sayesinde bulunabilir olmanız hem işiniz hem sizin için Çok iyi olacaktır.

Yani söyleyeceğim şudur ki eğer bir site yaptırıyorsanız SEO çalışmasını da muhakkak içinde isteyiniz. Ayrıca belirtmek isterim ki bazen piyasa da karşılaşıyoruz. Deniyorki 15 gün içinde google   de sizi ilk sayfada çıkarırız. Malesef seo çalışmasında çok sabırlı olmanız gerekiyor. Seo uzmanınıza ne kadar çok data verebilirseniz seo uzamnınız size o kadar fazla yardımcı olur. İyi bir seo uzmanı o kadar fazla kırıtere dikkat etmesi gerekiyor ki tüm sosyal hesapları ile birlikte sitenizi yönetmesi ve eşzamanlı olarak düzenli veri girişleri yapılması lazım ve içeriğinizin genellikle eşsiz olması lazım.

Artık günümüzdeki çoğu işte google sıralamısındaki yeriniz sizi ya ilerilere taşır yada işlerinizin çok kötü olmasını sağlar.

İyi ve sistematik bir çalışma ile işinizi hayallerinizdeki yerine taşımanız mümkün.

Read More
green Nisan 6, 2019 0 Comments

Nasıl bir yazıcı almalıyım?

pagewide pro477dw 1 0 1024x920 - Nasıl bir yazıcı almalıyım?

Yeni bir işletme açıyorsanız yada evde kullanmak için kendinize yazıcı almak istiyorsanız bir alış veriş merkezine gittiğinizde yada alıveriş sitesinde gezerken yüzlerce yazıcı modeli arasından biraz kafanız karışabilir.

Yeni bir işletme açıyorsanız yada evde kullanmak için kendinize yazıcı almak istiyorsanız bir alış veriş merkezine gittiğinizde yada alıveriş sitesinde gezerken yüzlerce yazıcı modeli arasından biraz kafanız karışabilir.

Bu yazımızda ihtiyaçlarınız doğrultusunda nasıl bir yazıcı alabileceğinize az çok yardımcı olmaya çalışacağız.

Aslında bilmeniz gereken konu tüm yazıcı modelleri hemen hemen aynı mantıkla çalışır. Lazer bir yazıcı drum -toner- lazer – fırın – kağıt alma ünitesinden oluşur ve genelikle teknoloji hep aynıdır. İnkjet yazıcılar sa kartuş yada kafa ile çalışır kartuş sabitse kafa sökülüp takılabilirse kartuş denir. Nokta vuruşlu yazıcılarsa sabit bir milin üzerinde sağa sola doğru dikey hareket edip mıknatıs teknoloji ile üzerindeki iğneler ile darbe atarak yazı yazabilen bir teknolojidir.

Genellikle kullanıcılar ucuz yazıcılara yönelir ve bu ucuz yazıcılar uzun vade de daha fazla problem çıkartır ve sarf malzeme bittiğinde kullanıcıları normalin üstünde bir maliyet bekler. Size tavsiyem bir yazıcı alacaksanız muhakka bir bilene sormanız bir bileniniz yoksa da oturup araştırmanız.

Yazıcı almadan önce ilk önce günlük ne kadar yazı çıkartırsınız renkli çıktı lazım olurmu yada faks ve tarayıcı lazım olurmu artı bağlantı şekli nasıl olmalı.

Hemen hemen her yazıcı da model uzantlarında görmüşsünüzdür. mf1536 – scx-3405fw scx-4833mfd gibi aslında hemen hemen her yazıcı modelinde olan özellikler model isminde gizlidir.

Örnek verecek olursak yazıcı modelinde F harfini görüyorsanız fakslı modelidir. D harfini görürseniz dubleks yani araklı önlü yazma W harfi wireles yani kablouz özellikli. N harfi network Air print yazıcınız internet üzerinden çıktı alabili gibi.

İlk dikkat etmeniz konu maliyet hesabı. Çünki günümüzdeki yazıcıların hemen hemen hepsi chipli ve çoğuda kullan at tamir edilmemesi için tasarlanmış makinelerdir. Piyasade yedek parçası yoktur ve arıza yaptığı zaman tamirleri pek mümkün değildir. Bakım yapılamadıkları için de baskı kalitesi konusunda bihayli sıkıntı çekebilirsiniz. Mesela yoğun bir ortamda kullanacağınız yazıcının hızlı olmaması halinde yazıcınızın başında sıralar oluşabilir.

1- Alacağınız yazıcının piyasada yedek parçası rahatça buluna biliyor mu ? Bunun için alacağınız yazı modeli ile google de küçük bir araştırma yaparsanız size küçük bilgiler verebilir.

2- Yazıcınızın baskı ömrünü muhakkak öğrenin. Piyasa da satılan her yazıcının bir baskı ömrü vardır. Bu teknik dökümanlarında muhakak yazar. Kimi yazıcılar 50.000 sayfa iken kimi yazıcılar 300.000 sayfa ya kadar bakım kiti garantisi verebilmektedir. Buda şu anlama geliyor iki yazıcı arasında bazan iki kat fiyat farkı olabilir ama sarf malzeme ömrü olarak 6 kat daha uzun dayanabilir.

3- Alacağınız yazıcının orjinal ve muadil toner fiyatlarına muhakkak bakın zaten muadil toneri olan bir ürün muhakkak dolum yapılabiliyordur. Buda sizi maliyet açısından baya rahatlatır.

4- Ofisiniz de yada evinizde bağlantı şeklini nasıl yapacaksınız. Bu bazen gerçekten büyük sorunlara neden olabiliyor. Bir network ağınız varsa özellikle network lü yada wireless li yazıcı alın bu sizi bilgisayar yanında duran yazıcıdan kurtarmış olacaktır.

5- Bir diğer ip ucu ise ikinci el yazıcı piyasasıdır. Çünki ikinci el piyasasında değerli olan bir yazıcı gerçekten işinizi görecektir.

6- Ben zaten ayda yılda bir baskı alırım diyen kullanıcılara tavsiyem ise alacaksanız lazer yazıcı alın yada bir baskı merkezinde işinizi görün. Çünkü mürekkep li yazıcılar düzenli kullanılmaz sa kısa zamanda kafa kuruması gerçekleşecektir. Buda yazıcı parası kadar bir maliyet çıkaracaktır size. Yani yazıcı almamanız daha iyi.

Sizinde aklınıza takılan bir soru olursa bize buradan da sorularınızı iletebilirsiniz.

Read More
green Nisan 6, 2019 0 Comments

Mürekkepli Yazıcı Püf Noktaları

Merhaba

Bu yazımızda da mürekkepli yazıcılar nasıl kullanılır nelere dikkat etmemiz gerekir biraz da bunlardan bahsedelim.

Başta belirtmem gereken konu hiç bir teknisyen mürekkep püskürtmeli yazıcı tamiratını çok sevmez ve elinden geldiğince uzak durmaya çalışır. İlk sebebi maliyetinden dolayı ikinci nedeni ise biraz rasyonel bir yazıdır ve her yazıcının hemen hemen kendine özgü problemleri hatta saçma arızaları vardır. Çoğu zaman tamir etseniz bile kısa vadede tekrar bozulmaya meğilli cihazlardır. Öreniğin iki aynı yazıcı biri kartuşu kabul ederken diğeri kabul etmeyebilir. Bu sadece bir örnek.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar sıcaklık ve basınç kullanarak yazar. Mantıkları genellikle aynı sadece dizayn olarak farklıdır. Hatta günümüzde çoğu yazıcıya tank sistemi takılıyor ve bu ciddi bir sektör haline geldi.

Gelelim dikkat edilmesi gerekenlere.

1- Genellikle mantık olarak ben zaten ayda yılda bir yazdırırım bu mürekkepli yazıcı benim işimi görür diyerekten yola çıkarsanız size baş belası olacak bir cihaz almış durumdasınız. Mürekkep püskürtmeli yazıcıları düzenli olarak kullanmayacaksanız sakın almayın çünki mürekkep püskürtmeli yazıcılar marka ve modeli ne olursa olsun belli bir müddet kullanılmadığı zaman kartuşlar yada kafaları muhakkak kuruyacaktır.

2- İşinize sadece mürekkepli yazıcılar geliyorsa elinizden geldiği kadar orjinal mürekkep kullanmaya gayret edin şayet maliyetler sizi çok zorluyorsa piyasada referans olabilecek satıcılardan almaya gayret gösterin. En iyi mürekkep orjnal kullanımıza göre %50 kartuş yada yazıcı kafasının ömrünü azaltacaktır.

3- Kartuş yada kafa arızasında garantisi olmayan kartuş yada kafa sakın almayın. Canon grubunda sonradan besleme tankı eklenen cihazlarda mecbur kartuşların delinmesi gerekir ve bu kartuş ve cihazınızı garanti dışı bırakır bilginiz olsun.

4-Genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcıların arızaları basit olur. Örneğin kağıt alamaması nın nedeni yazıcının içine bir kalem kaçması olabilir. Ufak bir gözlem sizi masraftan kurtarabilir.

5- Yazıcınızı servise getirmeden önce muhakkak bir google amcaya danışın muhakka bir başına gelen vardır.

Şimdiki yazımız bu kadar. Aklınıza takılan bir sorununuz olursa buradan muhakkak cevaplanacaktır.

Read More
green Nisan 6, 2019 0 Comments

Brother cihazlarınızın Toner ve Drum Resetleme İşlemi

Piyasa da satılan çoğu yazıcı devam ettirilebilinir sarf malzeme temini yüzünden kullanıcaları yüksek maliyetler le karşılamaktadır.

Bu yazımızda elimden geldiği kadar tecrübelerimi de işin içine katarak en düşük maliyetle nasıl işin içinden çıkabiliriz beraber ona bakacağız.

Şimid elimden geldiği kadar genel resetlemeleri size en kolay yoldan tarif etmeye çalışacağım.

HL-2130 serisi

Üzerinde tek tuşu mevcuttur ve tüm işlemleri bu tuşla yapacağız.

 Şimdi yazıcımızı elektirik den bağlantısı nı keselim ve toner taktığımız kapağı açıkken o tek tuşa basılı tutarak yazıcımızı açalım.Tüm ışıklar yandıkdan sonra elinizi tuştan çekin. tekrar aynı tuşa 2 kere basın biraz bekleyin Ready haricindeki tüm ışıklar yanacaktır. bu doğru yolda olduğunuzu gösterir şimdi aynı tuşa 5 kere daha basalım error ışığı yanıp sönene kadar bekleyelim. Sonra toner kapağın kapatıp yazıcıyı kapatıp açalım.  bukadar.

Bir Fırsatını bulduğumda da vido sunu atarım.

Gelelim Ekranlı yani fotokopi li yada faks lı Brother serisine. mfc-7360 mfc-1811 gibi brother modelleri için geçerli yeni nesil brother modellerinde çalışmaya bilir onuda ilerki yazılarımda değineceğim.

Şimdi yazıcımız açıkken toner kapağını açıp sil/geri/cancel düğmesine basıp bunlar üç ayrı düğme değil her yazıcıda farklılık gösterir diye hepsi ni yazdım. sonra start yada kopyalama yada copy tuşuna basalım ekran boşalacaktır ekran boşaldı ise doğru yoldasınız demek. Eğer numaratör varsa direk 11 i tuşlayın kabul edildi yazısını gördüğünüzde işleminiz tamamdır. Cihazınızda numerik tuş takımı yoksa şayet yukarı aşşağı ok işaretini kullanarak 11 e gelip ok yada tamam düğmesine basın işlem tamamdır.

Read More
green Nisan 6, 2019 3 Comments

Lazer Yazıcılar Hakkında Merak Edilenler.

Merhaba Green Çözüm ailesi. Bu yazım da Lazer yazıcı hakkında bilinmesi gereken ve müşterilerimizden sürekli olarak duyduğumuz soruları burada dile getirmek istedim. Yine de aklınıza takılan bir soru olursa buradan cevaplamaya çalışacağız.

v2 75046 medium - Lazer Yazıcılar Hakkında Merak Edilenler.

Soru 1 : Yazıcılarda dolum toner kullanılması problem yaratır mı:

Cevap: Elbette hiçbir orjinal tonerin yerini hiçbirşey tutmaz ama günümüz maliyet hesaplamaları açısından cihazlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yani kimi makinelerde toner ister muadil olmuş ister dolum olmuş çok etki yapmaz . Ama kimi özel makinelerde özellikle profosyönel olan makinelerde ne dolum ne de muadil tafsiye etmiyoruz. Mesela hp nin klasik tonerlerinden 12A 78A yada Samsung marka 101 s yada 104 tonerleri defalarca doldurturup kullanabilirsiniz.

Soru 2: Yazıcımız da maliyetleri düşürebilmek için neler yapabilirim ?

Cevap: Yazıcınızı almadan önce bir bilene muhakkak sorun bu konuda Green Çözüm olarak ücretsiz danışmanlık vermekteyiz. Çünki deneyimlerimizi müşterilermizle paylaşıyoruz. Bir yazıcı yı alırken dikket etmemiz gereken bazı hususlar ise şöyle. Baskı kapasitenize kağıt kullanımınıza göre değişkenlik gösterir. Mesela arkalı önlü baskı alacaksanız yazıcınızda dubleks özellik olmasına dikkar edin dubleks özellikli yazıcı arkalı önlü baskı yapabilen anlamına gelip sizi hem zamandan hem kağıttan kâra geçirecektir . Eğer sık sık telefonunuzdan baskı almanız gerekiyorsa air özelliğinin olmasına dikkat edin. Her yazıcı alırken özellikle şu dönemde chip dolum ve toner masraflarını çok yükseltmektedir. Yazıcı alırken özellikle makine chipsiz hale gelebiliyormu yada chip maliyeti düşükmü bunları gözönünde bulundurun. Özellikle son zamanalar da piyasaya sürülen çoğu yazıcı doldurulmamak ve tamir edilmemek üzerine tasarlanmış kullan at yazıcılardır.

Baskı alırken dikkat etmeniz konu ise her toner de size bir kapasite verilir. Örneğin 1500 sayfa yada 5000 sayfa kapasiteli toner diyerek satın alırsınız. Bu adet size verilirken bir A4 kağıdın üzerindeki %4 doluluk oranına göre verilir. Örnek verecek olursak Büyük bir resim bastıracak olursanız bu %80 oranında cihazınız fazla toner kullanıcak tek sayfada 20 sayfa yazmış kadar toner kullanacaktır.

Dolum yaptırıyorsanız şayet makinenizin içinde çok siyah toner görmeye başlamışsanız ya toneri yenisi ile değiştirin ve bu dolumlarda sık sık bunla karşılaşıyorsanız dolumcunuzu değiştirmeniz tavsiye edilir.

Read More
green Nisan 6, 2019 0 Comments